Na screeningové vyšetření jen dvakrát za život? Ve Velké Británii možná již brzy

10. 11. 2010 | Tisková zpráva britského National Cancer Research Institute


Ženám, které se nechaly naočkovat vakcínou proti lidskému papilomaviru (HPV vakcínou), by možná po zbytek jejich života stačilo podstoupit pouhá dvě screeningová vyšetření na přítomnost HPV, aby byly spolehlivě chráněny před rakovinou děložního čípku. Vychází to z nových výpočtů, jejichž výsledky byly prezentovány na NCRI Cancer Conference v anglickém Liverpoolu.

Na screeningové vyšetření jen dvakrát za život? Ve Velké Británii možná již brzy

Ilustrační obrázek: depositphotos.com

Test na přítomnost lidského papilomaviru (HPV test) je spolehlivější metodou cervikálního screeningu než současné vyšetření stěru z děložního čípku, které je založeno na vyhledávání abnormálních buněk.

Profesor Peter Sasieni z britské Queen Mary, University of London hodlá přesvědčit zástupce britské vlády, aby ve Velké Británii upřednostnili HPV test jako hlavní metodu cervikálního screeningu (Pozn. překl.). Prof. Sasieni věří tomu, že očkované ženy pak nebudou muset chodit na screeningové vyšetření každé tři roky, což je nyní ve Velké Británii běžná praxe.

Nejnovější výzkumy naznačují, že vakcína proti lidskému papilomaviru (HPV vakcína) dokáže zabránit nejméně 70 % případů rakoviny děložního čípku, a že nové vakcíny – které v současnosti procházejí klinickými testy – by měly být ještě účinnější. Od okamžiku infekce HPV většinou trvá více než 10 let, než vznikne zhoubný nádor. Z výzkumů vyplývá, že rakovina způsobená těmi typy HPV, proti kterým jsou současné vakcíny zatím neúčinné, se vyvíjí ještě déle. To znamená, že u dívek a žen očkovaných proti HPV by stačilo, aby svůj první cervikální screening (ovšem zaměřený na detekci HPV) podstoupily mnohem později než ve věku 20 či 25 let, jak se nyní běžně děje ve Velké Británii.

Profesor Sasieni vysvětlil: „Britský program cervikálního screeningu je nesmírně prospěšný, neboť se podařilo významně snížit výskyt rakoviny děložního čípku. Současný program je ale založen na zastaralé screeningové metodě. Testování na přítomnost HPV by dokázalo zabránit ještě většímu procentu případů rakoviny děložního čípku než současná metoda cervikálního screeningu, a přitom by ženám za celý život stačilo podstoupit jen poloviční počet vyšetření než dnes. Pokud se nám podaří od příštího roku rozjet pilotní program HPV testů, mohli bychom již od roku 2015 používat tuto moderní metodu v celonárodním měřítku.“

Ve Velké Británii je dívkám ve věku 12–13 let nabízeno bezplatné očkování proti HPV. Dívky dostanou během šesti měsíců celkem tři injekce. „Pokud se nám podaří udržet vysokou proočkovanost dívek HPV vakcínou a zaměříme-li cervikální screening více na neočkované ženy, měla by se rakovina děložního čípku brzy stát opravdu vzácným onemocněním. A pokud se naše vláda rozhodne pro tuto změnu již nyní, ušetří v dlouhodobém horizontu stamiliony liber,“ dodal závěrem prof. Sasieni.

Poznámka překladatele

V současné době je v celé Evropské unii – tedy i v České republice – jako hlavní metoda cervikálního screeningu uznáváno cytologické vyšetření stěru z děložního čípku.

Klíčová slova: cervikální screening, HPV vakcína

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU