V boji proti rakovině děložního čípku možná pomohou léky používané jinde
12. 11. 2009 | Cancer Research UK
Nová americká studie naznačila, že rakovinu děložního čípku možná dokážou vyléčit dva léky, které se běžně využívají k léčbě rakoviny prsu a osteoporózy [1].
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
Výzkumníci z lékařské fakulty University of Wisconsin prováděli experimenty na myších a zjistili, že tyto dva léky – fulvestrant a raloxifen – zlikvidovaly prekancerózní buňky z děložního čípku a z pochvy, a také zabránily vypuknutí rakoviny u myší s prekancerózními lézemi.
Vedoucí výzkumného týmu Paul Lambert potvrdil, že se svými kolegy již začal ověřovat, zda tyto léky, které úspěšně vyléčily rakovinu u myší, budou stejně účinné u lidských rakovinných buněk.
Potrvá až dva roky, než budou dokončeny laboratorní studie. Brzy po nich by však mohly následovat již klinické studie fáze II a III, neboť léky již dříve byly schváleny ke klinickému využití v humánní medicíně.
Studie byla publikována v listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences a jejím původním cílem bylo odhalit, proč téměř všechny ženy trpící rakovinu děložního čípku mají pozitivní test na lidský papilomavirus (HPV) typu 16, avšak ne všechny ženy infikované HPV onemocní tímto zhoubným nádorem.
Dr. Lambert vysvětlil, že vnímavost děložního hrdla vůči hormonu estrogenu přesunula pozornost výzkumníků k otázce, jakou úlohu hraje tento hormon při vzniku rakoviny děložního čípku. Postdoktorandský pracovník v Lambertově týmu, Dr. Sang-Hyuk Chung zjistil, že hlavní úlohu v tomto procesu hraje estrogenový receptor (ER) alfa.
„Chtěli jsme se dozvědět, jestli by se léky, které interferují s tímto receptorem (a znemožňují tak vazbu estrogenu), daly využít k léčbě či prevenci rakoviny děložního čípku,“ objasnil Dr. Chung.
Fulvestrant se běžně využívá při léčbě rakoviny prsu, kde blokuje ER-α. V této studii bylo zjištěno, že po použití fulvestrantu vymizely veškeré příznaky rakoviny u 11 z 13 HPV-pozitivních myší s rakovinou děložního čípku. K podobným výsledkům dospěl výzkumný tým i poté, co byl fulvestrant nahrazen raloxifenem, který se běžně používá při léčbě rakoviny prsu a osteoporózy. Tyto blokátory ER-α také zabránily tomu, aby se prekancerózní léze u myší zvrhly v rakovinu.
Dr. Joanna Owensová z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům studie poznamenala: „Tato zajímavá studie přináší další poznatky o vývoji rakoviny děložního čípku. Budeme si ale muset ještě nějakou dobu počkat, než se dozvíme, zda by tyto léky skutečně pomohly ženám trpícím tímto onemocněním. Dozajista potřebujeme lepší léčebné možnosti pro ženy s pokročilým stadiem onemocnění a tento výzkum by nám mohl napomoci v dosažen tohoto cíle – pokud se opravdu potvrdí, že tyto poznatky získané u laboratorních myší fungují také u lidí.“
Reference
- Chung SH, Lambert, PF. Prevention and treatment of cervical cancer in mice using estrogen receptor antagonists. PNAS 2009. doi: 10.1073/pnas.0911436106
Klíčová slova: rakovina děložního čípku, fulvestrant, raloxifen