HPV vakcína chrání proti rakovině děložního čípku nejméně šest let od očkování

4. 12. 2009 | Cancer Research UK


Američtí vědci zjistili, že vakcína Cervarix poskytuje ochranu proti dvěma typům lidského papilomaviru (HPV) po dobu více než šesti let [1].

HPV vakcína chrání proti rakovině děložního čípku nejméně šest let od očkování

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Cervarix od firmy GlaxoSmithKline chrání proti HPV typů 16 a 18, které jsou zodpovědné za většinu případů rakoviny děložního čípku.

Předešlé studie již potvrdily účinek vakcíny po jisté časové období. Nejnovější studie, která byla publikována v odborném časopise The Lancet [1], přináší další důkazy.

Zpráva amerického výzkumného týmu obsahuje finální analýzu studie, která byla zahájena již v roce 2001, a později byla prodloužena tak, aby její účastnice mohly být sledovány téměř šest a půl roku od očkování.

Této sledovací studie se účastnilo téměř 800 žen, z nichž polovina byla ve věku 15 až 25 let očkována vakcínou Cervarix, a druhá polovina byla „očkována“ placebem (neúčinnou „vakcínou“).

Účastnicím studie byly vždy po šesti měsících odebírány stěry z děložního čípku, které byly testovány na přítomnost viru HPV.

Vědci z americké University of New Mexico společně s výzkumníky společnosti GlaxoSmithKline pak sloučili výsledky z této sledovací studie s údaji z počátečního výzkumu, aby získali lepší přehled o celkové účinnosti vakcíny v krátkodobém i v dlouhodobém horizontu.

Analýza odhalila, že vakcína byla z 95 % účinná proti infekci viry HPV 16 a HPV 18 a že v každém jednotlivém případě zabránila dlouhodobé infekci těmito typy virů. U žádné z očkovaných žen nebyly nalezeny prekancerózní změny v důsledku infekce těmito dvěma viry.

Prekancerózní změny na děložním čípku však byly nalezeny u některých žen, které byly „očkovány“ placebem; z toho vyplývá, že tyto ženy byly vystaveny infekci HPV. Potvrdil se tak předpoklad ochrany očkovaných žen před infekcí HPV.

U očkovaných žen byla i po šesti letech nalezena vysoká koncentrace protilátek proti HPV. Počet žen, které si stěžovaly na nežádoucí účinky, byl velmi podobný v očkované skupině i v placebové skupině: proto se předpokládá, že žádný z těchto účinků nesouvisel s vakcínou.

V závěru studie autoři uvedli: „Bude ještě potřeba provést další analýzy, abychom mohli definitivně potvrdit dlouhodobé účinky vakcíny. Vzhledem k výsledkům naší studie však očekáváme, že ochrana bude přetrvávat řadu dalších let.“

Ze studie dále vyplynulo, že Cervarix také poskytuje ochranu proti HPV typu 31 a 45, které jsou zodpovědné za 10 % případů rakoviny děložního čípku a jsou druhou nejčastější příčinou tohoto typu rakoviny (hned po HPV 16 a 18).

Na výsledky této studie reagoval v souvisejícím úvodníku [2] Dr. Gary Clifford z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), která sídlí ve francouzském Lyonu. Dr Clifford zdůraznil, že vlády jednotlivých zemí by se měly soustředit zejména na očkování mladých dívek, které ještě neměly pohlavní styk.

Dr. Clifford argumentoval tím, že očkování této cílové skupiny „je nastaveno tak, aby zachytilo dívky v dostatečném předstihu předtím, než zahájí pohlavní život; naopak nemá význam očkovat v příliš raném věku, neboť zatím není známo, jak dlouho trvá imunita proti HPV.“

Dr. Clifford dále uvedl: „Údaje z nejnovější studie ukazují, že ochrana trvá nejméně šest let. Očkované ženy z této i dalších studií jsou však dále sledovány a lze předpokládat, že ochrana bude účinkovat mnohem déle.“

Ed Yong z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům studie podotknul: „HPV vakcína poskytuje ochranu dlouho poté, co žena byla očkována poslední dávkou vakcíny. Nové výsledky naznačují, že tato ochrana trvá nejméně šest let a i když bude ještě potřeba dalšího výzkumu, je to velmi příznivá zpráva. Ať však ochrana trvá jakkoli dlouho, HPV vakcína chrání pouze proti dvěma typům viru a nemůže tedy zabránit všem případům rakoviny děložního čípku. Proto je tedy velmi důležité, aby se ženy dále účastnily cervikálního screeningu – to znamená, aby pravidelně chodily na gynekologické prohlídky.“

Reference

  1. GlaxoSmithKline Vaccine HPV-007 Study Group; B Romanowski, P Colares de Borba, et al. Sustained efficacy and immunogenicity of the human papillomavirus (HPV)-16/18 AS04-adjuvanted vaccine: analysis of a randomised placebo-controlled trial up to 6.4 years The Lancet 2009. doi: 10.1016/S0140-6736(09)61567-1
  2. Clifford GM. Global access to HPV vaccination: what are we waiting for? The Lancet 2009. doi: 10.1016/S0140-6736(09)61789-X

Klíčová slova: rakovina děložního čípku, lidský papilomavirus, HPV vakcína

ČLÁNKY S PODOBNOU TEMATIKOU