Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla
5. 10. 2020 | Medical Tribune
Do studie se zapojily čtyři evropské kolaborativní skupiny: středoevropská skupina CEEGOG se sídlem v Praze, německá skupina AGO, italská skupina MITO a belgická skupina BGOG. Celkem 515 pacientek bylo zařazeno v 51 centrech z 19 zemí Evropy, Střední a Latinské Ameriky.
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
Cílem studie bylo vyřešit jeden z kontroverzních kroků současného managementu pacientek s karcinomem děložního hrdla. Primární chirurgická léčba je plánována v časných stadiích onemocnění (T1a2–T1b) jako definitivní léčebná modalita. Podmínkou jsou negativní pánevní lymfatické uzliny dle předoperačního zobrazovacího vyšetření. Nebylo však jasné, jak postupovat v případě, že je během operace zjištěna přítomnost metastázy v lymfatické uzlině.
Celý článek na webu tribune.cz
Reference
- Cibula D, Dostále L, et al. Completion of radical hysterectomy does not improve survival of patients with cervical cancer and intraoperatively detected lymph node involvement: ABRAX international retrospective cohort study. European Journal of Cancer 2021. doi: 10.1016/j.ejca.2020.10.037
Klíčová slova: karcinom děložního hrdla, radikální hysterektomie, pánevní lymfadenektomie