Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření v rámci prevence je hrazené z veřejného zdravotního pojištění jedenkrát ročně (viz vyhláška MZ ČR č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, v platném znění; odkaz vede na web zakonyprolidi.cz). Prohlídka zahrnuje vyšetření zevních rodidel, vyšetření v gynekologických zrcadlech, kdy se nejprve provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a následně odběr cytologie. U žen ve věku 35, 45 a 55 let je zároveň provedeno i vyšetření na přítomnost HPV v cervikálním stěru. Jedná se o základní vyšetření v rámci prevence vzniku rakoviny děložního čípku. Dále pak následuje palpační (pohmatové) vyšetření dělohy a vaječníků. V potřebných případech se doplňuje ještě vyšetření přes konečník. Volitelnou možností lékaře je pak ještě vaginální ultrazvukové vyšetření.

Gynekolog či praktický lékař může pacientce vystavit žádanku na screeningové mamografické vyšetření (nebo pacientku seznámí s možností samovyšetření prsů). Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření prsů jedenkrát za dva roky na akreditovaných pracovištích. Více informací o mamografickém screeningu naleznete na oficiálních stránkách Programu mamografického screeningu v České republice (www.mamo.cz).

Gynekolog či praktický lékař může pacientce předepsat také vyšetření formou testu na okultní krvácení do stolice (TOKS), a to pacientkám ve věku 50–55 let v jednoletém intervalu a pacientkám starším 55 let ve dvouletém intervalu. Více informací o kolorektálním screeningu naleznete na oficiálních stránkách Programu kolorektálního screeningu v České republice (www.kolorektum.cz).

Jak probíhá vyšetření?

Screening pro prevenci rakoviny děložního čípku neboli cervikální screening je prováděn mikroskopickým vyšetřením cytologického stěru z děložního čípku, který Vám odebere Váš gynekolog při preventivním vyšetření. Odběr stěru je jednoduchá metoda, která trvá asi 10 minut a zahrnuje jen o málo víc než vyšetření pochvy. Buňky z děložního čípku Vám budou odebrány pomocí malé špachtličky či kartáčku. Odebrané buňky pak lékař pošle do jedné z akreditovaných cytologických laboratoří, kde mezi nimi odborníci pod mikroskopem budou hledat změněné buňky. Výsledek vyšetření pak laboratoř pošle zpátky Vašemu ošetřujícímu gynekologovi.

Co když bude výsledek mého vyšetření normální?

Většina žen má normální nález vyšetření. V tomto případě je Vaše riziko vzniku rakoviny minimální a měla byste pokračovat v pravidelných návštěvách gynekologa (jedenkrát ročně).

Co když výsledek mého vyšetření nebude normální?

U malého procenta žen je cytologický nález abnormální. To pouze znamená, že ve Vašem stěru byly zjištěny změněné buňky (rakovina děložního čípku bývá zjištěna jen zcela výjimečně). Obvykle se jedná o nezávažné změny, které většinou neznamenají, že máte rakovinu děložního čípku. Většina žen s abnormálním výsledkem vyšetření nebude potřebovat žádnou léčbu, některé však ano. V případě abnormálního výsledku tedy lékař doporučí ještě doplňující vyšetření a na základě jeho výsledků se rozhodne pro další postup.

Proč se ženy obávají preventivního vyšetření?

Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou „na něco“ nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy již mají potíže, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se „uvnitř“ děje něco nebezpečného, že v jejich organismu roste zhoubný nádor. V této chvíli již jde o vyslovený hazard a čas přestává být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.

Jak se objednat?

Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebujete žádnou žádanku od obvodního ani jiného lékaře, stačí se objednat telefonicky ke svému ošetřujícímu gynekologovi.

Některé méně informované ženy, zejména ty starší, možná ani nevědí, že mají na bezplatnou preventivní prohlídku nárok. Nechodí pravidelně ke gynekologovi ani k praktickému lékaři, nevědí, jak se u něj zaregistrovat. Proto je na Vás, jejich dcerách či vnučkách, abyste se o své příbuzné postaraly. Informujte je o rizicích vzniku rakoviny děložního čípku a nabídněte jim, že jim pomůžete s registrací u gynekologa, případně jej i společně navštívíte.

Další screeningové programy

Poslala Vám Vaše zdravotní pojišťovna dopis, ve kterém Vás kromě cervikálního screeningu zve i k některému z dalších screeningových programů?